Fusion SG-DA82000 Amplifier Class D 8-Channel 2000 Watt
Description
Fusion SG-DA8200 Signature Series 8 Channel Marine Amplifier
Model: 010-02162-00
  • Class-D Amplifier Technology
  • 2000 Watts Peak Power
  • Marine-Ready Design with Conformal Coated PCBs
  • Rigid Aluminum Alloy Heat Sink
  • Stainless Mirror Finish
  • Speaker Configuration
  • Zone Designation
  • True-Marine Design
Our most efficient, stunning and powerful marine amplifier, the SG-DA82000 also features a True-Marine design that will resist corrosion. Its incredible 2000 Watt peak power will power up to 8 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) or up to 4 pairs of speakers at 2 Ohms (2 x 4 Ohm speakers per channel in parallel) and 2 subwoofers. RCA line-level inputs allow for easy connection to new or existing systems.
This product is rated True-Marine and carries a 3-year limited consumer warranty.
Specifications
Frequency Response 10 Hz to 40 kHz (-3 dB @ 4 Ohm rated power)
Peak Power Output 2000 W
Rated Power Output (4 Ohm) 100 W rms x 8 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
Rated Power Output (2 Ohm) 140 W rms x 8 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
Rated Power Output (4 Ohm Bridged) 280 W rms x 4 @ 14.4 V input < 1% THD+N (EIA/CEA-490A)
Input Sensitivity 0.3 V to 8 V rms, user adjustable
Input Impedance 7k Ohm nominal
High-Pass/Low-Pass Full Range Filter Yes, user selectable
Filter Cross-Over Frequency 32 Hz to 320 Hz, user adjustable
Filter Cross-Over Slope 12 db/octave
Bass-Boost 0 to 9 dB, user adjustable (zone 2/4 only)
Operating Voltage 10.8 V to 16 V dc
Remote Switch-On Yes – 6 V threshold
Current Consumption (Standby) < 1 mA @ 14.4 V input
Current Consumption (Idle) < 2.5 A @ 14.4 V input
Current Consumption (Max) 100 A @ 14.4 V input
Fuse Rating 4 x 40 A ATC Blade-Type (SAE J1171 Compliant)
Operating Temperature Range 0 to 50°C (32 to 122°F)
Ingress Protection Rating Dry area installation only
Dry area installation only 420 mm (L) x 210 mm (W) x 57 mm (H) or 16-9/16″ (L) x 8-1/4″ (W) x 2-1/4″ (H)
Warranty 3 years
What’s in the Box:
  • DA-82000 Amplifier
  • Four 8-gauge, self-tapping screws
  • 3 mm hex key (for the top cover and power terminals)
  • 2.5 mm hex key (for the speaker terminals)
  • Polishing cloth
  • Spare J1171 compliant 40 A blade-type fuses