Fusion XS-F77CWB 7.7″ Speaker
Description
Fusion XS-F77CWB 7.7″ Speaker
Model: 010-02197-00
Specifications
Speaker Size 7.7″
Peak Power 240 Watts
RMS Power Rating 60 Watts
Efficiency (1W/1M) 92 dB
Frequency Response 70 Hz – 18 kHz
Nominal Impedance 4 ohms
Recommended Amplifier Power (RMS) 25 – 200 W/Ch
Tweeter Type Aluminum Dome
Cone / Surround Material Polypropylene with cloth surround
Mounting Diameter Clearance 162mm (6-3/8″)
Mounting Depth Clearance 77mm (3″)
Optimum Enclosure Volume (Sealed enclosure, fully filled with absorption material) 10L 8L
Operating Temperature Range 0 to 50°C (32 to 122°F)
Storage Temperature Range 20 to 70°C (-4 to 158°F)